Проведення навчально-виховного заходу з інноваційних підходів до організаціі обслуговування туристів з особливими потребами

9 листопада 2021 року на факультеті харчових технологій та сфери обслуговування за сприяння декана факультету Лариси Чепурди було проведено захід, присвячений проблемі інклюзії в галузі гостинності та обслуговуванню гостей з особливими потребами. Партнером проведення заходу став Черкаський обласний клуб службового собаківництва ТСО України, який продемонстрував можливості корекційної роботи з такими категоріями відвідувачів, що може бути проведена на території рекреаційних комплексів, та абілітації для дітей, які народилися із певними особливостями психофізичного розвитку: із ДЦП, із розладами аутичного спектру тощо.

Сьогодні проблема інклюзії є вкрай актуальною, адже в Україні та світі людей з особливими потребами нараховується близько 15%, тому є необхідним пошук інноваційних, але водночас ефективних видів соціально-психологічної реабілітації людей з обмеженими можливостями, серед яких можна назвати інклюзивний туризм. У цьому контексті задача навчальних закладів, які готують фахівців з туризму, готельно-ресторанної справи, має бути спрямована на розвиток інклюзивного туризму, формування стратегії підготовки фахівців для галузі туризму, які б мали навички та компетенції для роботи із категорією туристів з особливими потребами, адже інклюзивний туризм дозволяє залучити в туристичну діяльність будь-яку людину, незалежно від її фізичних та психологічних можливостей.

На прикладі Черкаської області можна прослідкувати позитивні зрушення в цьому напрямі, які вдалось реалізувати завдяки співпраці освітніх закладів та громадських установ. На території області активно розвивається інклюзивний реабілітаційний туризм як технологія корекційної роботи з дітьми-інвалідами та ветеранамии АТО/ОСС. Унікальні для України програми каністерапії реалізуються Черкаським обласним клубом службового собаківництва ТСО України. Каністерапія  є одним із видів лікування та реабілітації людини за допомогою спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців, і виявляється найефективнішим методом для дітей і літніх людей, які часто є найбільш вразливими категоріями щодо соціалізації та емоційного благополуччя. Також розробляються каністерапевтичні програми для підготовки собак-помічників ветеранів; собаки навчені приносити власнику-ветерану одяг, взуття, воду або пакет продуктів із магазину. Але головне в терапії, щоб людина не почувалася самотньо, це значна психологічна та фізична підтримка людей, у яких спостерігається подавлений, депресивний стан, ПТСР. Приємно відзначити, що ці програми успішно реалізуються нашими випускниками спеціальності «Туризм», які брали участь у заході.